Нова українська література. Суспільно-історичні обставини наприкінці ХУІІІ ст. Роль І.Котляревського у розвитку національного самоусвідомлення


Епіграф:
Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люди,
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть.
                 Тарас Шевченко
Проблемне питання. Яка роль І.Котляревського у розвитку національного самоусвідомлення? Чому він не втратив своєї актуальності й донині?
Хід уроку
Вчитель. Українська література. Який довгий і тернистий шлях вона пройшла від найдавніших часів до сьогодення. Але нова доба просить нового слова. Сьогодні на уроці ми перегорнемо ще одну сторінку української літератури, а саме – НУЛ і поговоримо про початки нового українського письменства, яке розвивалося не завдяки створеним сприятливим умовам, а всупереч негараздам та забобонам.
Тема уроку….
На сьогоднішньому уроці ми спробуємо з*ясувати поняття НУЛ та дослідити роль і місце І.Котляревського у становленні та розвитку НУЛ у зв*язку з суспільно-історичними обставинами.
Епіграф…
Проблемне запитання…
Суспільно-історичні умови розвитку України наприкінці 18 ст. були надзвичайно складними. Щоб розібратися в тому, що відбувалося в Україні у цей нелегкий період, ми звернемося до історії. Д/З вам було пригадати, які суспільно-історичні події визначали становище суспільно-політичного руху в Україні наприкінці 
18 ст.
Відповіді учнів
Отже, ми бачимо, що наприкінці 18 ст. суспільно-історичні умови розвитку були надзвичайно складними. Відбувалося фізичне й духовне поневолення нації російським царатом.
Як казав Т.Шевченко:
Гомоніла Україна,
Довго гомоніла.
Довго-довго кров степами
Текла, червоніла.
Пригадаємо, як розвивалася література в цей час?
Якою мовою писалися твори? (Староукраїнська)
-         Прослухайте твори староукраїнською мовою та з*ясуйте, які головні риси їй притаманні.
Учень декламує      
Смерть, яко тать, ба єще і горшая татя,
В том, яко тать, же нагла, чоловіче, на тя,
Горшая зась, бо злодій крадіж часом вернет,
А смерть не ворочает, що к собі завернет
                                                                              Іван Величковський
Всякому городу нрав и права.
Всяка имѣет свой ум голова.
Всякому сердцу своя есть любовь.
Всякому горлу свой есть вкус каков.
А мнѣ одна только в свѣтѣ дума.
А мнѣ одно только не йдет с ума.

Петр для чинов углы панскіи трет.
Федька купец при аршинѣ все лжет.
Тот строит дом свой на новый манѣр.
Тот все в процентах, пожалуй повѣрь.
А мнѣ одна только в свѣтѣ дума,
А мнѣ одно только не йдет с ума.

Строит на свой тон юриста права.
С диспут студенту трещит голова.
Тѣх безпокоит Венерин Амур.
Всякому голову мучит свой дур.
А мнѣ одна только в свѣтѣ дума.
Как бы умерти мнѣ не без ума.
Отже, ми бачимо, що староукраїнська мова дуже схожа на білор. та рос. мови, проте є слова, які є українізмами (повір, манір, грунта, світ, тріщить). Її основу складала, здебільшого, староболгарська мова.
У той час живою народною українською мовою уже спілкувалися між собою, проте її не використовували офіційно, бо вона вважалась мовою простолюду. І називалась навіть не мовою, а «малороссийским наречием».
І.П.Котляревський одним із перших зважився заговорити українською мовою, та й не тільки заговорити, а почав писати нею літературні твори. «Його писання,- зазначав І.Франко,- синтез усього того духовного стану, тих течій, що були в Лівобережній Україні при кінці 18 віку».
Біографія видатної людини – сама як захоплююча книга. Канцелярист, військовий командир, дипломат, літератор – поет і драматург, учитель, опікун благодійних закладів, -  і все це гармонійно поєдналося в особі Івана Петровича Котляревського.
Групі учнів-біографів було підготувати повідомлення про життєпис І.Котляревського. Інші учні самостійно, прослухавши матеріал, заповнюють таблицю.
Накреслити в зошити
Сфера
діяльності
Риси
характеру
Кредо
Світ
захоплень
Театр,
музика





Виступ учнів
Іван Петрович Котляревський народився 9 вересня 1769 року в Полтаві, у родині дрібного чиновника. У 1780 році Котляревський вступає до духовної семінарії. Особливо старанно і наполегливо осягав хлопець гуманітарні дисципліни, вивчав різні мови. З інтересом знайомиться з античною літературою, перекладає Горація, Овідія, Вергілія. Проте семінарії хлопець не закінчив, бо помер батько, тому мусив опікуватися сім*єю.
Кілька років працював канцеляристом, потім подався в домашні вчителі. Як щирий прихильник рідної мови, народних звичаїв і переказів, збирав етнографічні відомості та місцевий фольклор.
Протягом 1796 по 1808 рр. Іван Котляревський перебував на військовій службі. Був учасником російсько-турецької війни. За бойові заслуги був «удостоен монаршеского благоволения». Володів і талантом дипломата, за що був нагороджений орденом Анни 4-го ступеня. Саме під час військової служби в 1898 році без відома Котляревського виходить у перших трьох частинах «Енеїда, на малоросийский язик перелицованная І.Котляревським».
У 1808 р. Котляревський йде у відставку. Причини невідомі. Втративши службу, Іван Петрович опинився в скрутному становищі. З «худим» гаманцем він подався до Петербурга шукати якої-небудь посади. Проте, не знайшовши, повертається назад до Полтави.
У червні 1810 року Котляревському, за протекцією князя Лобанова-Ростовського, нарешті пощастило одержати посаду наглядача Полтавського будинку виховання бідних дворян.
У 1817 р. цар Олександр І відвідав Будинок. За добре ведення справ нагородив Котляревського чином майора, пенсією по 500 крб щорічно та діамантовим перснем
У побуті письменник був скромним, невибагливим. Його часто відвідували друзі, приймав усіх гостинно. Мав веселу вдачу. Любив мистецтво і тому грав комічні ролі в Полтавському театрі аматорів. Саме тоді з*являються п*єси «Наталка-Полтавка» та «Москаль-чарівник». Згодом обійняв посаду директора театру. У своїх п*єсах показував гарячу синівську любов до рідного народу, рідної мови, українських звичаїв та традицій.
На старість Іван Петрович багато хворів. Одружений він не був. Перед смертю відпустив на волю своїх людей та роздав майно. Помер Іван Котляревський 10 листопада 1838 року. Похований на загальному міському кладовищі, розташованому на Кобеляцькій дорозі.
«Заплакала вся Полтава, ховаючи Котляревського,- писав Борис Грінченко,- заплакали ті прості люди, що він їм пособляв та за їх оступався; заплакали й ті розумні освічені люди, що любили Котляревського та шанували його за гарні писання. Дощ ішов, хмарно та сумно було, як несли Котляревського в труні до холодної ями. Та не розігнав дощ тих, хто любив його».
Учениці було творче завдання дізнатися яку оцінку давали Котляревському українські письменники та літературознавці.
Учениця читає
Вчитель. Вихід у світ «Енеїди» став епохальною подією в культурному житті України. Це була перша друкована українська книга, написана живою народною мовою, що своєю появою стверджувала початок нового етапу в розвитку нашої літератури. Саме від «Енеїди» Котляревського починається відлік Нової української літератури.
-         А зараз послухайте уривок із «Енеїди» Котляревського і порівняйте мову творів Котляревського із попередніми прослуханими творами Величковського і Сковороди.
Учень декламує уривок
Чи відрізняється мова прослуханих творів? Доведіть свою думку.
Отже, ми бачимо, що поема написана живою народною українською мовою, тому що всі ці слова і нині становлять лексику української мови і є власне українськими (приклади слів)
Чому ж саме Котляревського називають зачинателем НУЛ?
П.Куліш, І.Франко, С.Єфремов пов*язували з «Енеїдою» новонародження українського художнього слова, відродження української нації. Ця поема настільки колоритна, що її люблять читати і в наші дні.
У чому ж секрет її популярності?
Послухайте оцінку «Енеїди» сучасними письменниками, і порівняйте із оцінкою класиків. Чи змінилась оцінка творчості митця на сучасному етапі укр літератури?
(відео)
Отже, чи змінилась оцінка ролі «Енеїди» у наш час?
Вчитель. Таким чином, ми бачимо, що цей твір був і буде самобутнім у всі часи. Багато митців зверталися і звертаються до сюжету «Енеїди» Котляревського. Це Микола Лисенко, Григорій Ашкаренко, Марко Кропивницький. У 1991 році режисером Володимиром Дахно було створено мультиплікаційний фільм за «Енеїдою». У 2001 році режисером Сергієм Данченко та композитором Сергієм Бедусенко було створено аудіоверсію рок-опери. Ролі озвучили такі видатні діячі: Богдан Ступка, Анатолій Матвійчук, Таїсія Повалій, Богдан Бенюк, Наталія Сумська та ін.
                       (Прослуховування)
Як ви вважаєте, чи вдало поєдналась сучасна рок-музика 21 ст. із класичним літературним твором кінця 18 ст.?
Чому з поміж численних травестій Вергілієвої «Енеїди» тільки «Енеїда» Котляревського зберегла свою актуальність?
Тому що цей твір присвячений славетному минулому нашого народу, його возвеличенню. Тому що і в наш час гостро стоїть питання щодо національного відродження України.
Яка ж роль Івана Котляревського у розвитку національного самоусвідомлення? Дайте відповідь, посилаючись на вислови видатних людей.
Відповіді
Отже, «Енеїда» Котляревського з*явилася в епоху, коли історичні обставини поставили під знак питання подальше майбутнє укр мови. Бути чи не бути Українському народові? – Бути,- відповіла на це запитання поема Котляревського.
 Звертаючись до епіграфа, чи можемо ми сказати, що слова Т.Шевченка пророчі? Як ви їх розумієте?
Вислів набув великої популярності як поетичне ствердження безсмертя великої людини.
Михайло Драгоманов писав: « Творчості Котляревського судилося стати вічнозеленим лавром у вінку української літератури».
І я погоджуюся зі словами вченого, тому що твори Котляревського – вічні. Це твори, які єднають минуле, теперішнє і майбутнє
Закінчити наш урок я хотіла б поезією Володимира Сосюри
Як день горить, як вітер хилить віти,
Як те, що є на світі доля й час,
Між нас тобі, поете жити,
Як і між тих, що прийдуть після нас.
Пройдуть віки, настане вічне літо,
І так, як ми, як з нами це було,
Над книжкою твоєї "Енеїди"
Нащадок схилить радісне чоло.
Як день горить, як вітер хилить віти,
Як зорі ті,  що світять для очей.
Земля все так же буде вдаль летіти
Й твоє ім'я сіяти між людей!
Звернути увагу на виставку книжок
Оцінювання
Д/З 1. Підготувати повідомлення про історію написання «Енеїди».
       2. Прочитати перші 3 частини твору
                                                        Додатки














Немає коментарів:

Дописати коментар